Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Nauka programowania. Co to jest?

Nauka programowania. Co to jest?

Jak zacząć naukę programowania?

Nauka programowania w XXI wieku dosięga coraz młodszych kręgów słuchaczy. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że technika, jeszcze jakiś czas temu skierowana wyłącznie do dorosłych użytkowników, często różnego rodzaju specjalistów, jest teraz czymś, co spotykamy na każdym kroku. Dzieci niemalże rodzą się tabletem w ręku i to co my próbowaliśmy powoli poznawać 2-3 dekady temu, dla nich jest czymś w zupełności intuicyjnym. Z tego powodu nauka programowania dla dzieci, nie jest wymysłem ostatnich lat, ale realną potrzebą rozwoju umiejętności, które zaczynają zdobywać już w najmłodszych latach życia.

Nauka programowania już dawno odeszła od standardów, które tak często pokazywane są w mediach. Programista nie jest już „geekiem”, który spędza przed monitorem połowę swojego czasu, wklepując w klawiaturę szereg niezrozumiałych dla przeciętnego człowieka algorytmów. Programista to twórca, artysta, kreator. Programowanie to nowa sztuka użytkowa XXI wieku, mająca swoich odbiorów w praktycznie każdej już gałęzi życia i przemysłu.

W związku z powyższym kurs programowania dla dzieci i młodzieży to najczęściej świetne zajęcia dodatkowe, budujące w nich kreatywność, wspomagające myślenie ścisłe i analityczne oraz prowadzące w kierunku technologicznej śmiałości, którą już teraz można porównać z potrzebą umiejętności czytania, czy liczenia.

Kodowanie dla dzieci.

Programowanie dla dzieci to często różnego rodzaju zajęcia łączące w sobie rozbudzanie informatycznej pasji i poszerzanie hobby wraz z nieinformatycznym rozwojem ogółem.

Do nauki programowania wykorzystywane są różnego rodzaju materiały i możliwości. W przypadku dzieci rozpoczynających przygodę w wieku 7-10 lat dobrze sprawdzają się aplikacje i platformy typu Scratch czy Blockly. Uczą one kodowania systemem blokowym, które nie jest później używane w profesjonalnym programowaniu, ale zdecydowanie mają sobie potencjał do rozszerzania programistycznej pasji.  Sprawiają, że łatwiej jest młodym słuchaczom rozwijać umiejętności po przejściu na „wyższy” poziom jakim jest już programowanie tekstowe.

Dla nastolatków odnajdziemy także wiele ciekawych propozycji, które pomogą im w rozwoju takich pasji jak tworzenie gier komputerowych, lub po prostu pozwolą na przyjemną naukę programowania w językach używanych przez zaawansowanych programistów.

Motywacja do nauki programowania

Poza oczywistą motywacją, jaka jest po prostu możliwość wgłębienia się w tajniki profesji, z której efektów chętnie korzystają także najmłodsi, warto spojrzeć także na przyszłościowość tego typu umiejętność.

Programista to zawód którego stanowisk już teraz nie dajemy rady w pełni obsadzić. Brakuje kilkuset tysięcy specjalistów, tylko w najbardziej potrzebnych dziedzinach gospodarki, Do tego dochodzi jeszcze wiele pustych miejsc pracy, czekających na kolejnych specjalistów, wśród mniejszych przedsiębiorstw. Szacuje się, że już za kilka lat niedobór programistów na rynku pracy będzie sięgał milionów. A co za tym idzie, jest to świetna szansa dla młodych, wchodzących niedługo na rynek pracy, na ciekawą i opłacalną karierę zawodową.

Nauka programowania – co na początek?

Zapraszamy do naszej szkoły Zaprogramowani.com na warsztaty programowania dla dzieci. Lublin z naszą placówką to jedno z wielu miejsc na mapie Polski, gdzie można zdobyć potrzebną wiedzę i zaprogramować się na sukces.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *