Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Kurs programowania od podstaw. Jaki język dla nastolatka?

Kurs programowania od podstaw. Jaki język dla nastolatka?

Bardzo często pojawiają się artykuły opisujące to, jaki język kodowania jest najlepszy na start. Do jego wyboru często podchodzi się na podstawie kryteriów wieku. Dzieciakom poleca się choćby programowanie w języku Scratch, dorosłym natomiast zaawansowane języki programistyczne. Jest jednak grupa przyszłych koderów z największym potencjałem, chodzi o dzieci, które w momencie nauki mają te 10-12 lat. Jaki język będzie dla nich najlepszy? Czym się kierować przy jego wyborze? Zapraszam do lektury.

Kurs programowania od podstaw, a wybór języka.

Kiedyś językiem, który był świetny na początki programowania był Pascal. On stopniowo ewoluował w język Delphi, który miał swój okres sławy i użyteczności w zastosowaniach biznesowych. Oba w tej chwili to już kompletna nisza, raczej nie mająca zastosowania, jak i trudna do nauki poprzez kursy czy bootcampy. Trochę szkoda, gdyż zasługiwały na miano języków edukacyjnych. Jednak z drugiej strony, brak takowych pozwala na wybór od razu pełnoprawnego języka programowania, z którym możemy startować w przyszłość.

Wiele możliwości.

Jeżeli wysyłamy na kurs programowania od podstaw dziecko w wieku późno podstawowym, najczęściej wybór takich, a nie innych zajęć pozalekcyjnych lub zdobywania umiejętności wyniknął nie tylko z naszych – rodziców ambicji, ale także zainteresowań nastolatka. Warto więc także wziąć je pod uwagę. Jeżeli dziecko chce przejść kurs programowania na Androida, mając w planach tworzenie mobilnych aplikacji, na pewno nieodpowiednie będzie dla niego programowanie w języku C#, które wykorzystuje się w urządzeniach z systemem Windows. Dobrze też, żeby dziecko samo zdecydowało czy w przyszłości chce tworzyć gry (kusząca opcja dla wielu małych nerdów), czy może jednak skupić się na biznesie i tworzeniu stron oraz witryn internetowych.

Na tej podstawie rozmów z dzieckiem i ustaleniu zainteresowań, później dobrze jest porozmawiać z osobą organizującą takie zajęcia, tak by dobrała język potrzebny do realizacji celów. Ponadto zainteresuj się czy w Twoim mieście nie znajduje się szkoła programowania (a jest ich wiele w całej Polsce: od Poznania czy Zielonej Góry do Lublina). Może ma ona w swojej ofercie lekcję próbną, po której Twoje dziecko będzie mogło się całkowicie określić czy chce uczestniczyć w takich zajęciach lub też nie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *