Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Programowanie za pomocą ciekawych aplikacji.

Programowanie za pomocą ciekawych aplikacji.

Coraz bardziej popularne, cieszące się zainteresowaniem młodych ludzi w każdym wieku a jednocześnie będące odpowiedzią na wołanie dorosłego rynku pracy. Kodowanie dla dzieci w formie ciekawych warsztatów nawet dla najmłodszych to wyznacznik naszych czasów. Stawia się już nie tylko na ogólny i wszechstronny rozwój dziecka, ale i od najmłodszych lat popycha się je w kierunku uzyskiwania umiejętności będących potrzebnymi na przyszłym rynku pracy.

Także w naszej szkole (kodowanie dla dzieci w Lublinie) stawiamy na to, że należy zarazić pasją, aby dziecko miało nie tylko możliwości, ale i chęci współtworzenia przyszłej programistycznej kadry, na którą już teraz jest olbrzymie zapotrzebowanie na rynku pracy. Jednak nie można dziecka do niczego zmuszać, gdyż w takim przypadku zamiast „wyhodować” pasję, zaszczepimy w nim wstręt do tego typu czynności.

Teraz wielu z Was zadaje sobie pytanie, skąd można mieć pewność, że dziecku spodobają się tego typu zajęcia dodatkowe?

Programowanie przez zabawę.

Dobrą opcją jest wykorzystanie istniejących na rynku rozwiązań w postaci gier zabaw edukacyjnych wdrażających dziecko w świat pierwszych algorytmów, komend i myślenia analitycznego. Poniżej przedstawimy dwa ciekawe narzędzia, które dzięki swojemu urokowi i pobudzaniu wyobraźni są świetnym początkiem programowania dla najmłodszych. Wykorzystanie tych programów będzie pierwszym krokiem w obserwacji tego, czy warto wysłać naszego Malucha na tego typu zajęcia dodatkowe dla dzieci.

  1.       Scratch

Chyba najpopularniejsza w tej chwili aplikacja do nauki programowania wykorzystywana podczas nauki kodowania w szkołach dla małych programistów. Ciekawe, blokowe nastawienie do budowania ciągu zdarzeń oraz możliwości tworzenia gier, aplikacji i animacji to na pewno coś co zaciekawi którymś ze swoich aspektów każde dziecko. Język Scratch bazuje na języku Logo, który to obecni rodzice powinni kojarzyć ze swoich zajęć z informatyki w szkołach. Scratch jest na tyle prostym, ale i ciekawym językiem, że pomimo tego, że adresowany jest dla dzieci, można znaleźć także dorosłych fanów tej rozrywki. To świetny program, który pomoże połączyć przyjemne z pożytecznym i pozwolić na wspólne poznawanie zagadnień logicznych razem z dzieckiem przed ekranem komputera.

  1.       Logo

Wspomniany powyżej program znany od kilku dekad. Oczywiście cały czas nadążający za trendami, ulepszany i dający coraz więcej pola do popisu. Ciekawa opcja dla dzieci przechylających się na stronę przyszłej nauki grafiki komputerowej. Możliwości tworzenia graficznego w logo są tak naprawdę ziarnem mającym wiele wspólnego z przyszłym, dorosłym tworzeniem grafik.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *