Trwają zapisy na warsztaty programowania - semestr letni 2020 r. Zapisz się na zajęcia >

Strona główna » Blog » Programy i aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Programy i aplikacje do kontroli rodzicielskiej.

Dostęp do sieci Internet to rzecz powszechna, niezwykle potrzebna w praktycznie każdym już aspekcie życia, ale i może się okazać niebezpieczna, głównie dla najmłodszych użytkowników. Wysyłając malucha na zajęcia informatyczne dla dzieci, najczęściej pozna ono zagrożenia, ale nadal zabezpieczenia zewnętrznych programów są nieocenione. Z tego też powodu, na rynku istnieje wiele możliwości pobrania zarówno darmowych, jak i płatnych programów oraz aplikacji pomagających rodzicom na dopilnowanie tego, co dziecko robi w sieci oraz umożliwiają jego ewentualną kontrolę. Można zadać sobie pytanie – A po co, skoro najpopularniejszy w naszym kraju OS, czyli Windows posiada po prostu opcje blokady? Otóż, o ile jest ona jak najbardziej użyteczna, o tyle niekoniecznie sprawdza się każdym aspekcie stale rozwijającej się sieci. Czasami też ciężko nadążyć za kolejnymi aktualizacjami, dodatkowo ustawienie niektórych opcji dla laika wydaje się być trudne, a przynajmniej początki programowania. Stąd są też alternatywne lub jeszcze lepiej nazywać je dodatkowymi, metody dbania o bezpieczeństwo naszych pociech w Internecie.

Home Gard.

Ciekawy i wyjątkowo rozbudowany program oferujący rodzicom bardzo dokładny wybór opcji blokowanej treści. Wielofunkcyjny, niesamowicie użyteczny. Pozwala na blokowanie wpisanych przez nas adresów URL, ale nie tylko. Za pomocą słów kluczowych, możemy także ustawić przyszłe blokowania na nowych stronach, na których słowa te się znajdują. Kolejna jego funkcja, to możliwość ustawienia czasu, który dziecko może spędzić przed ekranem komputera w razie, gdy nie mamy możliwości dopilnowania tego osobiście. Home Gard chroni także przed dostępem do brutalnych gier online oraz pozwala nam na sprawdzanie statystyk. Warto wspomnieć także o wbudowanym keyloggerze dla poprawy bezpieczeństwa systemu i naszych danych.

Child Control.

Kolejna ciekawa opcja dla rodziców. Posiada intuicyjne zarządzanie regułami, wyłączanie komputera po ustawionym czasie, a nawet administrowanie nim poprzez sieć. Ciekawostką w Child Control jest także możliwość ustawienia limitów czasowych na tygodniowe korzystanie z konkretnych, pojedynczych aplikacji. To daje możliwości limitowania na przykład czasu spędzanego na graniu, ale już niekoniecznie w Internecie.

Do ich obsługi nie będzie potrzebna akademia programowania czy zacięcie hackerskie ?. Po prostu użyteczne i stosunkowo proste w funkcjonowaniu programy dla każdej rodziny z dziećmi, która zdaje sobie sprawę z zagrożeń związanych z dostępem do niebezpiecznych treści.

Web Allow.

Web Allow to dosyć zaawansowana aplikacja pozwalająca na blokowanie konkretnych stron internetowych i dostępu do nich, także przez linki czy banery reklamowe. Ustawiania można dowolnie modyfikować, a dostęp do opcji jest blokowany hasłem. Pamiętajmy jednak o jego zapisaniu, gdyż w razie jego zagubienia utracimy możliwość zmiany ustawień. Program ten oferuje 30 dni darmowego testowania.

Anti-Porn parental controls.

Jak sama nazwa wskazuje, aplikacja ta służy głównie do blokowania treści erotycznych pochodzących z Internetu. Program blokuje wybrane witryny rozpoznając te nieodpowiednie dla dziecka poprzez ich opisy lub zawartość multimedialną. Standardowo już, aplikacja pilnuje też czasu jaki dziecko spędza przed monitorem. Aplikacja ta jest także zablokowana hasłem, zabezpieczając przed zmianą ustawień, przez osoby które nie powinny tego robić.

Motyl.

Program nie tylko blokujący dostęp do stron o nieodpowiedniej treści (głównie erotycznej) dla dzieci, ale także takie opcje, jak czaty, bramki sms, wszelkie komunikatory a nawet konkretne frazy wpisywane na klawiaturze. Działanie Motyla wpasowuje się w trendy błyskawicznie rozwijającej się sieci, „ucząc się” jakie nowo powstałe strony ma rozpoznawać i blokować w przyszłości. Nowsze wersje programu wzbogacone są o tryb działania Safo Serach, które od razu usuwają w przeglądarce podczas wyników wyszukiwania, zarówno nieodpowiednie strony, jak i treści graficzne w wyszukiwarce obrazów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *